Srpen 2013

Opět u babičky :D

14. srpna 2013 v 18:34 | Coffie |  Moje zážitky
Áhojky, teď jsem přijela od babičky :D
A fotila jsem :)
Beníka...

Ťapku.. :D


Králíky :P


Procházku do lesa.. :D


Ta velká bouřka udělala svoje... :/ :D


A dalšího Beníčka :P


+ bonus = mrak co vypadá jak vlk :DDDDD

"Knížka/Liška" (Zbarvení) :P

11. srpna 2013 v 14:00 | Coffie |  Lišky
Áhojky :D
Napadlo mě sem opsat nějaké věci z mé knížky o lišťulích :)
Sice není jen o nich, ale to nevadí :)

Liška obecná (Vulpes vulpes) se jako původní zvěř vyskytuje v Evropě, Asii a Severní Americe. Kromě ní se v severnějších oblastech (tundra, polární kraje) těchto kontinentů vyskytuje také liška polární (Alopex lagopus). V Evropě žije liška polární (také zvaná pesec) v severním Rusku, v severní Skandinávii a na Islandu, kde se liška obecná vůbec nevyskytuje. Bervné formy lišky obecné i polární se chovají i v ČR na kožešinových farmách, takže se může uprchá liška polární přechodně dostat i do naší přírody.
Liška obecná se vyskytuje v Evropě ve dvou poddruzích, a to jako liška skandinávská (V. v. vulpes) a jako liška evropská (V. v. fulva).
Šedá liška je barevnou mutací lišky evropské, černá a černohnědá liška jsou barevnými mutacemi lišky skandinávské, stříbrná liška je mutací lišky plavé a mordá liška je mutací lišky polární. Černě zbarvené lišky (včetně stříbrné a křížové) se tedy vyskytují pouze v severnějších poddruzích a jsou běžnější v Americe než v Evropě, kde jsou dosti vzácné.
Černé lišky bývají
častější v souvislých lesnatých porostech než v lesostepním typu krajiny. Šedá liška se vyskytuje pravidelněji pouze na britských ostrovech. Na rozdíl od kontinentálních evropských lišek, které jsou prošedivělé až ve vyšším věku, mají tyto britské šedé lišky na srsti většiny těla prošedivělý odstín už od mládí. Větší sklon k šedivění mají lišky v horských oblastech i u nás. Březovka a liška pálená jsou modifikacemi standardního zbarvení rezavé lišky a příležitostně se vyskytují také v naší přírodě. Křížová liška je stejně jako liška kouřová křížencem rezavé lišky s liškou stříbrnou a vyskytují se jen v Severní Americe. Někdy mohou pocházet liška rezavá, stříbrná i křížová z jednoho vrhu. Křížová liška nemusí být příliš vzácná, protože v místech společného výskytu stříbrných a rezavých lišekdává samice při výběru partnera často přednost lišákovi zbarvenému opačně, než je ona sama. Uhlířka je křížencem rezavé lišky s černou a černohnědou liškou a vyskytuje se v Evropě, příležitostně i u nás.
U stříbrné lišky se projevuje různá úroveň stříbřitosti. Závisí na rozsahu stříbrných ploch a také na délce černého konce (špičky) chlupu. Stříbrná liška má základní barvu srsti tém
ěř šedočernou, pesíky jsou částečně černé, částečně stříbřitě bílé. Úplná stříbřitost zahrnuje černě zakončené chlupy na týlní části hlavy, krku, hřbetě, bocích a v kříži, jde zasahuje až na ocas. Černá (tedy tmavší než zvytek těla) je rovněž přední strana končetin a jejich prstové části. Po stranách končetin bývá často stříbřitý proužek. Bílé skvrny jsou nad očima a po stranách špičky čenichu. Ocas je černý, zakončený čistě bílou špičkou. Spodní část bílého pruhu na pesíku je nasazena přibližně na úrovni konce podsady. Nad podsadou je tedy většina bílé části pesíku a celá jeho koncová černá část. Černé špičky pesíků vytvířá tzv. "závoj". Délka černé špičky tvoří 30-45% délky celého chlupu. Menší počet chlupů však může být zcela černý, bez bílého pruhu ve střední části. Křížová liška má na plecích černě zbarvený pruh srsti, černé zbarvení je i na břiše, hrdle a končetinách. V Severní Americe žijí dvě formy černých lišek, které se však barvnou příliš neliší, a to aljašská černá liška a kanadská černá liška. Aljašská forma dává při křížení s rezavou liškou v potomstvu lišky křížové, kanadské lišky kouřové, které mají oproti lišce křížové černé skvrny i na bocích těla. Odstín jejich srsti v tmavých partiích je ale spíše šedočerný.
(ejej.. sry za to červený podtržení, já to zapoměla ostranit) XDD
Lišky všech uvedených barevných forem vznikly křížením (uhlířka, křížová, kouřová), nebo jsou formou modifikačního typu (březovka, pálená), se rodí ve vrzích společně se standardně zbarvenýmirezavými mláďaty. Sourozenci z téhož vrhu mohou být tedy různě zbarvení. Barevné odchylky představují v Evropě průměrně jen asi 2-3% populace lišek, někde jsou lokálně hojnější, jidne zcela chybí.
Umělým křížením a následným výběrem na kožešinových farmách byly vyšlechtěny i další barevné formy lišek (např. liška platinová), které se všakv přírodě nevyskytují. Platinové lišky mají stejnoměrně zeslabenou pigmentaci - světlou podsadu (téměř bílou), bílý krk, hruď, břicho a nohy, koncovou třetinu ocasu a pruh od čenichu středem čela mezi uši. Ostatní partie těla jsou černé a šedé. Přechod mezi bílým a černočedým zbarvení není ostrý. Platinová liška se udržuje křížením s liškou stříbrnou, potomstvo křížení dává asi 50 % lišek platinových a 50% lišek stříbrných a 25% embryí uhyne, u narozených mláďat platinových lišek je v prvních třech měsících věku nižší životnost.
Modrá liška je přirozenou barevnou mutací lišky polární. Místo zimního bílého zbarvení je zbarvení šedomodré, které se v některých oblastech nemění ani v létě. U modré lišky kolísá zbarvení od světlého do tmavě béžového a od světle šedého do téměř černého. Standardně zbarvená liška polární je v zimě bílá a v létě šedohnědá. Modrá forma pesce se v zimě zdržuje poblíž moře, modrošedé zbarvení je přizpůsoběním k životu na mořském pobřeží, lépe splývá s barvou moře. Tito pesci se zdržují v pásu přílivu a živí se živočichy vyplavenými z moře. Bílé lišky se zdržují ve vnitrozemí, kde je zima chladnější a sušší, živí se lumíky a dalšími dostupnými druhy potravy. Populace bílých lišek početně kolísá podstatně více než populace modrých lišek, důvodem jsou čtyřleté populační ckyly lumíků. Bílá liška může mít při nadbytku lumíků v jednom vrhu až 20 mláďat. V severní Kanadě jsou modré lišky jen vzácné, v Grónsku představují 50% populace polárních lišek. Na Islandu je podíl modrých lišek větší než bílých. Modrá i bílá polární liška se mohou vyskytnout v jednom vrhu. U lišek se projevuje také mutace srsti bez krycích chlupů, tedy jen s podsadou, takováto liška se nazývá samsonová nebo "škvařená".

Fuh.. to bylo něco to opisovat celý.. .Pfff... :DDD
Sry jestli tam jsou chyby.. .:D
A tohle byl jen úvod k lišce... :DDD
Časem MOŽNÁ přidám další "liščí" části knížky ;)

Phoenix horse - Kresba na papír

10. srpna 2013 v 9:53 | Coffie |  Moje výtvory
Ahojky, tak zase kreslím :D
Tentokrát to ale neni liška, ale koník :P
Neni podle žádné předlohy (ani ty křídla, takže myslím, že na to že jsou z paměti tak jsou super), ale jen z mojí kebule :DD
A klůň samotnej vypadá jak od 5ti letýho děcka :X
Proč jsem to kreslila?
Asi protože jsem zase po dlouhé době začala hrát online hru Howrse a tenhle koník mi přišel dost... em... inspirativní XDD
Takhle vypadá ten původní z Howrse:
(vim, že mu neni moc podobnej) :D

Jen je mi líto, jak to ten skener zbělil :/
Název: Phoenix horse
Použité programy: Mikrotužka, 9 pastelek
Doba kreslení: Asi hodina
Spokojenost: koník 23%, křídla 73% :D
Obrázek: (klik pro zvětšení)

Školní výlet

8. srpna 2013 v 20:11 | Coffie |  Moje zážitky
Ahojky, 3.6. jsem ze třídou jela na školní výlet :P
A jak už to bývá zvykem - měla jsem s sebou mobil... A já když mám mobil tak co? Fotim! :O
:D
Ale mám děsně mizernej mobil, takže ty fotky vypadaj tak jak vypadaj :D

Proč je to tady až teď? Protože jsem tehdy nenašla kabel co by spojil počítač a mobil a až teď mě napadl..... bluetooth! XDD