Něco o liškách

25. srpna 2012 v 9:41 | Coffie |  Lišky
Když se já, z některé části i můj blog, zajímám o lišky (obecné), tak by myslím neuškodilo, dát sem nějaké info :)

Liška obecná (Vulpes vulpes)

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: psovití (Canidae)
Rod: liška (Vlupes)


Liška obecná je nejrozšířenější divoce žijící šelmou. Vyskytuje se v Euroasii, Severní Americe a severní Africe, v Austrálii je považována za extrémě nebezpočný invazní druh (druh na daném území nepůvodní, často končí vyhlazením druhu na tomto místě).
Je lovena pro kožešinu, případně i jako sport (obzvláště ve Velké Británii), na kožešinu se dokonce i chová.

Popis: Liška je štíhlá šelma, s mírně protáhlíma ušima a dlouhým a tlustým ocasem. Od špičky čenichu po konec ocasu měří 100 až 140 cm, samotná oháňka měří 35 až 45 cm. V kouhoutku vysoká 30 až 40 cm. Váží 4 až 10 kg, maximálně 12 kg.
Nejobvyklejší barevná kombinace je rezavá srst na většině těla, dolní část obličeje, břicho a konec ocasu žlutobílé, až sněhobílé, nohy a špičky uší černé. V přírodě se kromě této vyskytují ještě dvě další zbarvení, a to stříbrné a černé. U domestikovaných forem, v již zmíněném chovu pro kožešinu nejsou vyjímkou i jiná zbarvení, jako např. Liška Zlatá. Trvalý chrup má 42 zubů. Mléčný pouze 28.

Chování: Hárání (kaňkování) přichází obvykle v lednu a únoru. V té dobš se o lišku uchází několik samců, a to bývá samozřejmě doprovázeno souboji. Páření probíhá většinou uvnitř nory. Noru si liškaboď vyhrabe, nebo osídlí cizí (např. jezevčí). Jedna nora má několik nor, jednu hlavní, kde jsou mláďata, ostatní jsou rezervní, kdyby se naskytlo nebezpečí. Že je nora obydlená, se pozná podle nesnesitelného zápachu, nebo kostí kolem, protože si liška často nos potravu až k noře, či přímo dovnitř. Po dobu březosti (udává se v rozmezí 50 až 56 dnů) liška porodí průměrně 4 (bylo zaznamenáno i 13) slepích štěňat, pokrytých vlnitou šedočernou srstí. Poprvé si prohlédnou noru asi za 14 dní a až po prvních třech týdnech se přestanou živit matčiným mlékem.
Matka obstarává mladým masitou potravu zhruba podobnou, jako je ta, kterou konzumuje sama, tzn. mláďata zajíců, srnek či další zvěře, občas i nějakou uloupenou drůbež, ale i vzdechliny přijdou vhod. Zastává také úlohu zdravotní policie, protože loví spíše zvěř raněnou než zdravou. Lovit vychází po setmění, nebo brzo ráno, v zimě ji můžeme potkat celoročně, jak vychází z lesa do polí na lov. Nejhlavnější potravou jsou však myši nebo hraboši. V chudčích čase pozře i brouky, žížaly a měkkýše. Jídelníčk si zpestřuje i různými plody. Svoje území v okruhu asi 6 - 8 km si vyznačuje trusem, poznamenaným pachem žláz.
Zhruba po měsíci vycházejí liščata hrát si před noru. K výměně chrupu dojde asi ve 4. měsíci věku. Dojde li matka-liška k názoru, že byla nora oběvena (např. člověkem) , přenese mláďata do jiné nory.
Dokáže se pohybovat rychlostí 40 km/h, tedy asi jako pes. Liška má vinikající smysly, ale nehybné předměty jejímu postřehu často unikají. Když je liška zaměžená na lov, nevnímá okolí, a tak je snadnější se k ní přiblížit, ale nelze předpokládat, že se lze přiblížit blízko.

Myslivost: Liška je podle myslivců přemnoženou zvěží a je povolen její celoroční odstřel.
Myslivci využívají na lišku několik způsob lovu:
  • norování - za pomoci loveckého psa (tzv. norníka) je liška vytlačena z nory, liščata pes vynese po odstřelu lišky
  • hon - při honu na drobnou zvěř je možno lišku odstřelit
  • čekaná - pomocí stop lze najít místo kde se zdržuje nebo její noru, a na těchto místech se pak čeká, až se liška objeví, popř. se pokládají návnady - tzv.újedě, tedy kusy masa sloužící jako návnada
  • šoulačka - pomocí stop, nebo loveckého psa, který může lišku vystopovat, pak může dojít k odstřelu
  • vábění - pomocí vábniček (např. zaječího vřeštidla nebo myškovačky) lze přivábit lišku z velké vzdálenosti


Liška stříbrná:
Liška zlatá:Klasická liška:
¨Zdroj textu: Knihy, internet (nekopírovala jsem to, tak prosím NEKOPÍROVAT)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama